راهنمایان تور بوم گردشگری بین المللی  

راهنمایان بوم گردشگری بین المللی ( راهنمایان طبیعت گردی بین المللی )

INTERNATIONAL ECO TOUR GUIDE

با صدور گواهینامه طی دوره  به زبان انگلیسی  با لوگو سازمان جهانی گردشگری 

کد دوره 103

راهنمای تور, راهنمای ایرانگردی و جهانگردی , راهنمای سفر  , تور لیدر , تور گاید , راهنمایان فرهنگی , اسامی و اصطلاحاتی هستند که برای نامیدن سفیران فرهنگی هر کشوری مورد استفاده قرار می گیرند  .
جایگاه شغلی :
راهنمای گردشگران داخلی و گردشگران  خارجی ورودی در حیطه طبیعت گردی و بوم گردشگری, همکاری با بخش تور در آژانسهای مسافرتی و خدمات گردشگری.

*** طبق مصوب جدید دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور مصاحبه ورودی دوره های راهنمایان حذف و به مصاحبه پایان دوره آموزشی تبدیل گردید .

*** برگزاری کلاس فشرده کوتاه مدت آمادگی مصاحبه پایان دوره برای علاقه مندان شرکت در دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (TOUR GUIDE) جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با بخش آموزش موسسه تماس حاصل فرمائید .

*** تسهيلات : با توجه به دريافت مجوز دفتر خدمات گردشگري و جهانگردي (بند ب) توسط  موسسه و آغاز به كار اين بخش فراگيران ممتاز دوره راهنمايان تور ايرانگردي و جهانگردي ؛ طبیعت گردی و مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی اين موسسه در صورت تمايل مي توانند با اين موسسه همكاري نمايند . در اين رابطه جهت كسب اطلاعات بيشتر بعد از موفقيت در آزمون جامع  جلسه توجيهي برگزار خواهد شد .

هدف دوره :  راهنمایان  گردشگری و راهنمایان طبیعت گردی به عنوان سفیران فرهنگی هر کشور و هر ملتی  وظیفه  خطیر معرفی فرهنگ ملت و کشور خود ؛ طبیعت و آثار طبیعی مناطق مورد بازدید را به گردشگران دارند  لذا  بایستی خود ضمن دارا بودن خصوصیات اخلاقی  و شخصیتی عالی  از معلومات  بسیار گسترده عمومی و حتی تخصصی برخوردار باشند . با هر یک از گردشگرانی که میزبانی آنان را به عهده دارند حرفی درخور علایق و اعتقادات و مرتبط با روحیات و فرهنگ آنان برای گفتن داشته باشد . در این دوره فراگیران با روشهای مختلف تورگردانی , خصوصیات و تخصصهای خاصی که یک راهنمای عالی  باید داشته باشد , روشهای برخورد با مسائل و مشکلات احتمالی آشنا می شوند  تا بتوانند پس از طی مراحل قانونی و دریافت کارت  راهنمایی از سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری  و شرکت در سفرهای آموزشی به عنوان  راهنمای همراه  و کسب تبحر و تجربه مورد قبول به عنوان راهنمای گردشگری مستقلاً مشغول به کار گردندد.آنچه در مورد راهنمایان طبیعت گردی حایز اهمیت میباشد این واقعیت است که در محیط طبیعی خطراتی وجود دارند که در سفر های شهری از آنها خبری نیست . پس راهنمایان طبیعت گردی مسئولیت بیشتری در قبال طبیعت گردان و گروه همراه خود داشته و میبایست از توانمندی های خاص تخصصی برخوردار باشند.

محتوای دوره :  در این دوره سرفصلهای زیر به فراگیران آموزش داده میشود حال آنکه حتی کسب بهترین امتیازات نیز از دروس ذکر شده فقط به عنوان آشنایی با اصول پایه حرفه ای محسوب می گردد.

سرفصلها ی آموزشی عبارتند از:

1- اکوتوریسم ؛ مناطق تحت حفاظت محیط زیست و قوانین و مقررات آن.

2- آشنایی با کوه ها و غارها.

3- زمین شناسی و جاذبه های ژئوتوریستی ایران .

4- آشنایی با حشرات و پروانه های ایران.

5- آشنایی با ماهی ها ؛ دوزیستان و خزندگان ایران.

6- آشنایی با پرندگان ایران و جاذبه های پرنده نگری.

7- آشنایی با پستانداران ایران.

 8- آشنایی با گیاهان ایران.

 9-بهداشت سفر و کمک های اولیه.

 10- فنون استقرار وزندگی در طبیعت و جغرافیای گردشگری و نقشه خوانی.

 11- فنون و مهارت های تور گردانی.

 12 - الگوهای رفتاری در گردشگر.

13- آشنایی با روحیات ملل.

14- آشنایی با عشایر ایران.

15- شناخت صنعت گردشگری.

16- زبان تخصصی انگلیسی ( تخصصی طبیعت گردی )

17- آشنایی با اکوسیستم های ایران

18- فيلمهاي آموزشي. 

کارگاه آموزشی  یا کارورزی : دارد

الزامات یا پیش نیازها : آمادگی جسمانی کامل ؛ علاقه مند بودن به طبیعت و رویارویی با شرایت غیر منتظره و زندگی در شرایط سخت ؛ فعالیت های طبیعت گردی از نظر سختی مسیر به درجات متفاوتی تقسیم میگردند؛ پس راهنمای اکوتوریسم باید اطلاعات و توانمندی خود را دقیقاً شناخته و از آن آگاه باشد. حداقل تسلط کامل به یک زبان زنده دنیا  شامل انگلیسی ؛ آلمانی ؛ ایتالیایی ؛ فرانسه ؛ اسپانیایی ؛ عربی ؛ ترکی؛ ....علاقه فردی و سلامت کامل گفتاری و شنیداری ؛ جسمانی و روحی ؛ دارا بودن حداقل کارشناسی ؛ لیسانس .

توصیه ها : قبل از هر چیز آمادگی کامل جسمانی ؛ تسلط کامل به هر چند زبان خارجی گامی است برای موفقیت هر چه بیشتر فراگیران. ماهیت این شغل سفر به مناطق غیر شهری و دامان طبیعت و رویارویی با مخاطرات پیش بینی نشده میباشد و ارائه یاری و خدمات به گردشگران پس اگر دارای توان جسمانی کامل ؛ مهارت های مورد نیاز و روحیه شاد و علاقه به خدمت گزاری هستید وارد این راه شوید . در این حرفه هر دقیقه - نفر در سفر یک تجربه  و آموزش جدید می باشد ؛ راهنمایانی در زمینه طبیعت گردی موفق تر خواهند بود که حداقل در یک رشته از فعالیت های تخصصی اکوتوریسم تبحر و مهارت کامل داشته باشند. فراموش نکنیم که حیطه های گوناگون اکوتوریسم کاملاً تخصصی بوده و برای فعالیت تخصصی در این زمینه ها  نیاز به مجوزهای خاص از سازمانها ؛ هیئت ها و فدراسیون های مربوطه میباشد . به عنوان مثال راهنمایان کوهستان ؛ رفتینگ ؛ بانجی جامپینگ؛ غواصی و پاراشوت ؛ کایت و ...

طول مدت دوره :  حدود  5 ماه برابر با  439 ساعت آموزشی و  دوره فشرده 4 ماه.

نوع گواهی نامه صادره :  سازمان  میراث  فرهنگی  صنایع دستی  و  گردشگری تنها متولی گردشگری و صادر کننده کارت  راهنمای  گردشگری در کشور.

زمان برگزاري : دوره  راهنمايان  چه  ايرانگردي  و  چه جهانگردي در حال حاضر به صورت  گردشی  و  با ارائه واحد های سرفصلهای آموزشی تحت نظر دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان  ميراث فرهنگي صنایع دستی و گردشگري توسط  اين موسسه برگزار مي گردد .  با  حـذف مصاحبه ورودي و  تبدیل آن به مصاحبه پایان دوره امکان شرکت در این دوره ها برای کلیــــه عزیزان علاقه مند بدون هیچگونه حدودیتی ایجاد گردید . از کلیه علاقه مندان در هــــر زمان ثبت نام به عمل آمده و کلاسها به صورت دوره ای تشکیل و ایشان بلافاصلـــــه بدون اتلاف زمان در جریان آموزش قرارخواهند گرفت .

ساعات برگزاری کلاسها :

*** روزهای جمعه یک روز در هفته از ساعت 0900 الی 1700.

*** روزهای شنبه ؛ دو شنبه و چهار شنبه از ساعت 1700 تا 2000 دوره عادی.

*** دوره فشرده 4 روز در هفته شنبه ؛دوشنبه ؛چهارشنبه و جمعه. 

محل برگزاری کلاسها : در محل موسسه به آدرس خیابان کریمخان زند ؛ تقاطع سپهبد قرنی ؛ جنب بانک تجارت ؛ شماره 196 ؛ طبقه سوم شرقی ؛ موسسه هورریزان.

میزان شهریه دوره : طبق مصوبه سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور.

هزینه دوره برای علاقمندان عزیزی که مدارک تحصیلی آنان مرتبط با گردشگری می باشد 10% هزینه را پرداخت نموده و نیازی به شرکت در کلاس ها را نخواهند داشت.

امتیاز ویژه : با توجه به برگزاری دوره های راهنمایان طبیعت گردی و راهنمایان جهانگردی و ایرانگردی در موسسه علاقه مندان میتوانند با ثبت نام در هر دو دوره از امتیاز محاسبه دروس مشترک برخوردار شده و همزمان دو دوره را طی نموده و ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه خود؛ گواهی نامه های مربوطه و کارت های مجوز هر دو دوره را دریافت نمایند .

نحوه پرداخت : 50 % پیش پرداخت نقداً يا به شماره حساب اعلام شده ؛ الباقی طی يك فقره چک به سررسید 1 ماه بعد از شروع دوره  و ثبت نام .

 

 * نیم حضوری فشرده : موسسه بین المللی هورریزان برای عزیزان علاقه مندی که امکان حضور مستمر در کلاسها را ندارند با برنامه ریزی کلاسهای فشرده امکان استفاده از دوره را برای تمامی فراگیران ایجاد نموده است .

 هزینه دوره: طبق مصوب سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور.

علاقه مندان و فراگیران عزیزی که موفق به طی دوره و دریافت لوح راهنمایان طبیعت گردی میگردند می توانند جهت قرار گرفتن در فهرست راهنمایان عضو انجمن صنفی راهنمایان تهران به  عنوان راهنمایان کمکی یا در صورت دارا بودن سوابق کاری کافی به عنوان راهنمای آماده به کار به سایت آن انجمن صنفی محترم به آدرسwww.ttga.ir  یا جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی به آدرس سایت   www.rahnamayan.ir مراجعه و اقدام لازم را مبذول فرمایند .

راهنمایان عزیز پس از دریافت کارت راهنمایان و اشتغال به کار به منظور عضویت در فدراسیون جهانی راهنمایان جهانگردی ؛

World Federation of Tourist Guide Association 

می توانند به سایت این سازمان  به آدرس www.wftga.org  مراجعه نمایند . 

جهت كسب اطلاع بيشتر و ثبت نام با شماره 88490049 تماس حاصل نموده يا به بخش آموزشهاي مجازي سايت مراجعه فرماييد.